Telefon Numaramız

(0312) 326 65 65

Adresimiz

Etlik Ayvalı Cd. 113,Keçiören/Ankara

Ozon Tedavisi

Ozon 3 oksijen atomundan oluşan bir gazdır. Doğada atmosferde belirli oranlarda bulunur. En güçlü oksidan ve dezenfektan maddelerden birisidir. Ozon tedavisi medikal ozon jeneratörleri sayesinde elde edilen ozon gazının vücuda çeşitli şekillerde verilerek hastalıkların tedavisinde kullanılmasıdır.

Ozonun ana etkisi sıvı ortamda oluşan hidrojen peroksit ve hücre zarındaki doymamış yağ asitlerinin oksitlenmesi sonucu oluşan oksidatif strese karşı vücudun anti oksidan ve bağışıklık sistemlerinin aktive olmasıdır. Ozonun vücuttaki etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz;
Geç yaşlanan canlılarda anti oksidan sistemin daha güçlü olduğu gösterilmiştir. Ozon da vücudun anti oksidan sistemini aktive eder.Tüm toksinleri (fenol, pestisid,deterjan, kimyasal atık, aromatik bileşikler) nötralize ederek etkisiz hale getirebilir.
Oksijenin hemoglobinden ayrılmasını sağlar, bu sayede dokuların oksijenlenmesi artar.
Damar düz kaslarında gevşeme yaparak tansiyonun düşmesini sağlar. Alyuvarların elastisitesinde artış yapar. Bu mekanizmalar sayesinde vücudun en ücra köşelerinde bile kan dolaşımı ve oksijenlenme düzelir.
Kan hücrelerinin bir araya toplanarak pıhtı oluşturmalarını önler, bu sayede kalp krizi ve inme riski azalır.
Metabolizmayı canlandırır, kan lipitleri ile direk etkileşime girer aterom plağı oluşumundan sorumlu kolesterol ve lipoproteinleri düşürür. Lokal lipoliz etkisi vardır, bu sayede kilo verme kolaylaşır.
Hücrelerin kan şekerini kullanmasını arttırarak kan şekerini düşürür.
Hücrelerin kanserojen etkilere karşı savunma sistemlerini güçlendirir
Verilen ozon dozuna bağlı olarak bağışıklık sistemi aktive edilebilir, iltihaplar baskılanabilir.
Dokuların tamir mekanizmalarını tetikler.
Bakteri mantar ve virüsleri öldürücü etkisi vardır.